Ministry of Foreign Affairs

From The Library of Parliament
Jump to: navigation, search
Ministry of Foreign Affairs of the
Social Liberal Union
FA Seal.png
Seal of the Ministry of Foreign Affairs
Constituting instrumentSLU Constitution (May 2017–)
Various Acts of Parliament (Jun 2011–May 2017)

The Ministry of Foreign Affairs is tasked with diplomatic duties, related embassy and ambassadorial management, regional defense, and other duties. For more on the powers and duties of the Ministry, see Minister of Foreign Affairs.

Officers of the Ministry of Foreign Affairs

For information on the roles of appointive offices, see the Civil Service Act.

Nation
Office
Appointed by
Assumed office
Elected Officers
Goncar
Goncar Flag.jpg
Minister of Foreign Affairs Open Parliament 6 August 2019
Harndon
Harndon Flag.png
Deputy Minister of Foreign Affairs Open Parliament 6 August 2019
Department of World Assembly Affairs
Ivory Rhodes
Ivory Rhodes Flag.png
Secretary of World Assembly Affairs Goncar 7 August 2019
Ambassadors
Reyo
Reyo Flag.png
Ambassador to the Democratic Socialist Assembly Goncar 6 August 2019
Courelli
Courelli Flag.png
Ambassador to A Liberal Haven Goncar 6 August 2019
Brys Questions
Brys Questions Flag.png
Ambassador to the International Democratic Union Goncar 6 August 2019
Harndon
Harndon Flag.png
Ambassador to The Leftist Assembly Goncar 6 August 2019
Hirematia
Hirematia-Flag.svg
Ambassador to The Union of Democratic States Goncar 6 August 2019
Castillecrest
Castillecrest Flag.png
Ambassador to Yggdrasil Goncar 6 August 2019
Hirematia
Hirematia-Flag.svg
Ambassador to The North Pacific Goncar 6 August 2019
Jyskmark
Jyskmark Flag.png
Ambassador to The Internationale Goncar 6 August 2019
Ramelia
Ramelia Flag.svg
Ambassador to The Communist Bloc Goncar 6 August 2019
Paschimbanga
Paschimbanga Flag.png
Ambassador to Pacifica Goncar 7 August 2019