Administration

From The Library of Parliament
Jump to: navigation, search
Administration of the
Social Liberal Union
Open Parliament Seal.png
Seal of the Open Parliament
Constituting instrumentSLU Constitution

The Administration of the Social Liberal Union is composed of the set of officers most influential upon SLU policymaking. It is comprised of the World Assembly Delegate, who oversees its affairs, all Ministers, all Deputy Ministers, the Speaker of the Union, and the Founder. Its primary purpose is joint private discussions; most powers are reserved to its individual members or to the Cabinet.

Members of the Administration

Nation
Office
Assumed office
Koiho
Koiho Flag.png
World Assembly Delegate 10 November 2019
Jyskmark
Jyskmark Flag.png
Speaker of the Union 27 May 2020
Ainland
Ainland Flag.jpg
Founder 2 January 2011
North American Republics
North American Republics Flag.png
Minister of Domestic Affairs 16 March 2020
Goncar
Goncar Flag.jpg
Minister of Foreign Affairs 6 August 2019
Courelli
Courelli Flag.png
Minister of Immigration 25 November 2019
Vacant
Vacant Flag.png
Deputy Minister of Domestic Affairs 27 May 2020
Harndon
Harndon Flag.png
Deputy Minister of Foreign Affairs 6 August 2019
Helvurium
Helvurium Flag.png
Deputy Minister of Immigration 16 March 2020